تجهیزات رختشورخانه

لاندری چیست؟

بهداشت یکی از ملزومات زندگی امروز است و دستگاه های پیشرفته به کمک ما آمده اند تا به نحو چشمگیری شاهد ارتقا بهداشت در سطح گسترده ای باشیم. رعایت اصول بهداشتی در شستشو، مانع از ایجاد قارچ، عفونت، آلرژی و بیماری های پوستی می شود از این رو شستشوی لباس و ملحفه در هتل ها و بیمارستانها توسط تجهیزات رختشورخانه از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از وظایف اصلی و حیاتی در رختشورخانه هتل، شستشوی البسه مسافران و ملحفه ها توسط تجهیزات لاندری است. این تجهیزات صنعتی به خوبی لکه ها و آلودگی البسه، حوله، رومیزی، رو تختی و پرده ها را از بین می برد. اینکار باعث می شود تا افراد در سفر درگیر آلرژی ها و حساسیت های پوستی و تنفسی نشوند. برخی کارشناسان این حوزه لاندری را پس از بخش آشپزخانه، مهمترین قسمت هتل و بیمارستان شمرده اند و عقیده دارند که رسیدگی به عملکرد صحیح این بخش می تواند مانع از بروز بسیاری از بیماری ها و یا شدت آنها شود.

بررسی تجهیزات رختشورخانه/ لاندری- سپهران طب:

در رختشورخانه به واسطه نیاز به شستشوی حجم زیادی از البسه، ملحفه، پتو و غیره نیاز به استفاده از تجهیزات صنعتی پیشرفته است. این تجهیزات شامل لباسشویی صنعتی، پتو شوی، خشک کن، آبگیری، پرس، اتو غلتکی و دیگ بخار می باشد. در رختشورخانه بیمارستان به دلیل وجود البسه عفونی نیاز به دستگاه عفونی شور دو درب نیز می باشد.  تجهیزات رختشورخانه شامل موارد زیر است:

 • لباسشویی صنعتی: این دستگاه یکی از ماشین آلات رختشویی صنعتی است که با بالاترین استانداردهای دنیا تولید و عرضه می شود. این نوع دستگاه مجهز به اینورتر است. داشتن اینورتر در ماشین لباسشویی صنعتی باعث صرفه جویی در انرژی برق و آب خواهد شد و از طرف دیگر باعث می شود تا قطعات دستگاه عمر و دوام بیشتری داشته باشند.

در رختشورخانه به واسطه نیاز به شستشوی حجم زیادی از البسه، ملحفه، پتو و غیره نیاز به استفاده از تجهیزات صنعتی پیشرفته است

 

 • این دستگاه صنعتی برای شستشوی انواع پتو، ملحفه، البسه طراحی شده است. به دلیل ارتباط مستقیم آن با آب و مواد شوینده شیمیایی از فولاد ضد زنگ با کیفیت بالا تولید می شود. ورودی آب گرم و سرد و همچنین بخار برای آن تعبیه شده است. لباسشویی صنعتی در مدل های دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک دیجیتال تولید می شود که کاربران با توجه به نیاز خود یکی از آنها را انتخاب می کنند.

ظرفیت این دستگاه بین 20 تا 70 کیلو در هر بار شستشو می باشد. این دستگاه به دو صورت ایستاده  و خوابیده طراحی شده است و در مدل های مخصوص برای کاربرد در مکان های مختلف در بازار موجود می باشد.

 • پتو شور صنعتی: این دستگاه نیز یکی از مهمترین تجهیزات رختشورخانه به شمار می آید. ظرفیت این دستگاه در هر بار شستشو، بین 60 الی 300 کیلو بار می باشد.
 • خشک کن صنعتی: این دستگاه در مدل های مختلف برای استفاده کاربران در محیط های مختلف و سوخت های متنوع و مناسب در بازار وجود دارد.
 • آبگیر صنعتی: این دستگاه قادر به آبگیری بین ظرفیت 20 تا 250 کیلو می باشد.
 • اطو پرس صنعتی: استفاده از انواع مختلف این دستگاه با توجه به میزان حجم کار در هر لاندری، متفاوت می باشد. آبگیر صنعتی از ضروری ترین تجهیزات رختشورخانه است.
 • اطو غالطکی: این مدل اتو مناسب برای ملحفه است و در لاندری ها بسیار کاربرد داشته و سبب سهولت کار می شود.
 • دستگاه دیگ بخار: وجود این دستگاه بسیار ضروری است و باید با توجه به دیگر دستگاههای لاندری خریداری شود زیرا تغذیه کلیه دستگاههای لاندری را به عهده دارد.
 • مواد شوینده تخصصی: در لاندری باید از مواد شوینده بدون بو و ضد حساسیت استفاده شود تا مانع از هرگونه آلودگی شود.
 • لکه برهای تخصصی: لکه برها نیز یکی از مهمترین مواد در بخش خشکشویی هستند زیرا باعث می شوند بدون آسیب رسیدن به بافت پارچه، لکه ها را از بین ببرد.

در لاندری باید از مواد شوینده بدون بو و ضد حساسیت استفاده شود.

ویژگی های بهترین دستگاه پتو شور صنعتی و لباسشویی صنعتی چیست؟

 • بهترین لباسشویی صنعتی به دلیل مصرف زیاد روزانه و استفاده از میزان برق و آب فراوان باید دارای تاییدیه CE اروپا باشد تا در مصرف انرژی برق و آب صرفه جویی نماید.
 • بهترین دستگاه لباسشویی و پتو شور صنعتی باید دارای ناودان باشد. در مدل های ارزان و نامرغوب این ناودان از جنس ورق آهن تولید می شود.
 • مناسب ترین دستگاه پتو شور و لباسشویی باید دارای صفحه نمایشگر بوده تا مسئول انرژی بتواند مراحل شستشو را به واسطه آن کنترل نماید و دارای PLC باشد.
 • برخی از دستگاههای پتو شور در پادگان ها مورد استفاده قرار می گیرد لذا ضروری است که دستگاه دارای برنامه مربوط به زمان شستشوی پتو، میزان استفاده از مواد شوینده و تعداد دور شستشو باشد.
 • به دلیل اینکه این دستگاهها در برخی موارد در مراکز درمانی و بیمارستانها برای ضدعفونی البسه مورد استفاده قرار می گیرد لذا لازم است تا دستگاه به برنامه خاصی برای شستشوی این البسه مجهز باشد.
 • بلبرینگ های این دستگاه حتما باید از نوع اصلی و با کیفیت باشد.
 • باید مجهز به برنامه شستشوی صرفه جویی در مصرف آب و انرژی برق باشد.
 • باید مجهز به شستشوی 24 ساعته بوده تا بتواند جوابگوی سیکل شستشو در لاندری باشد.
 • مجهز بودن به سیستم آبگیری باعث سهولت در خشک شدن و اطو کشی نیز می شود.
 • باید مجهز به سیستم بخارشو باشد.
 • لباسشویی و پتو شور صنعتی باید قابلیت استفاده از برق تکفاز و سه فاز را داشته باشد.
 • استفاده از دستگاه هایی با طراحی هوشمند و دیجیتال باعث سهولت و آسان تر شدن کار خواهد شد.
 • قطعات مرغوب دستگاه، باعث دوام و عمر طولانی آن خواهد شد.

ظرفیت های استاندارد بهترین دستگاه لباسشویی صنعتی ایستاده:

لباسشویی صنعتی 20 کیلویی، 25 کیلویی، 30 کیلویی، 40 کیلویی، 70 کیلویی، 150 کیلویی

دیگ بخار

 

ظرفیت های استاندارد بهترین دستگاه لباسشویی صنعتی خوابیده:

لباسشویی صنعتی 80 کیلویی، 100 کیلویی، 120 کیلویی، 150 کیلویی

ظرفیت های استاندارد بهترین دستگاه لباسشویی عفونی شور مناسب مراکز درمانی:

لباسشویی عفونی شور 30 کیلویی، 40 کیلویی

مهمترین نکات در زمان خرید ماشین لباسشویی صنعتی:

از آنجایی که ماشین لباسشویی یکی از مهمترین تجهیزات رختشورخانه قلمداد می شود، لذا لازم است تا به پارامترهای این دستگاه بیش از هر چیز در زمان خرید لباسشویی صنعتی، توجه  ویژه ای شود که شامل موارد زیر می باشد:

راندمان و عملکرد بالای دستگاه

مصرف بهینه آب و انرژی برق

ایمنی

ظرفیت دستگاه

اپراتوری راحت و آسان

استانداردهای مطلوب بر اساس کیفیت

قیمت مناسب

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× هفت = 35